Je modré svetlo naozaj tak škodlivé?

|   05.05.2023

Modré světlo je bežnou súčasou spektra denného svetla a teda aj nášho života.

Toto farebné svetlo určite potrebujeme a je pre nᚠaktívny život nevyhnutné. Taktiež vďaka modrému svetlu naše telo produkuje modré svetlohormón kortizol, ktorý nás udržuje v aktivite.


Čo sa však deje, keď prichádza čas ís spa?

V večerných hodinách sa prirodzené modré svetlo znižuje a naše telo sa pomaly pripravuje na regeneráciu. Modré svetlo vnímame prostredníctvom nášho očného sietnica, ktorá je schopná vykonáva spektrálny rozbor svetla a da našemu mozgu pokyn k aktivite alebo odpočinku.

Aké množstvo modrého svetla dokáže ovplyvni nᚠspánok?

Aby telo začalo produkova kortizol, ktorý nás aktivuje, je potrebné aspoň 80 lx jednotiek modrého svetla. Avšak nielen slnečné žiarenie obsahuje modré svetlo. Súčasou nášho života sú rôzne zariadenia pre našu prácu aj vožný čas. Áno, sú to najčastejšie mobilné telefóny, tablety a podobne.

Kožko žiarenia vydáva napr. nᚠmobilný telefón? Podža merania sa žiarenie pohybuje okolo 50-70 lx jednotiek. Mobilný telefón teda nedosahuje takú intenzitu ako je potrebné, aby to narušilo nᚠtzv. cirkadiálny rytmus. Teda procesy, ktoré v nás udržujú pravidelnos odpočinku a aktivity. Bežné monitory počítačov majú túto intenzitu žiarenia modrého svetla ešte slabšiu...

modré svetloIný zdroj modrého svetla

Existujú však aj iné zdroje, ktoré majú oveža vyšší stupeň modrého svetla a tie nám už tvorbu spánkového hormónu môžu blokova. Ide o osvetlenie nášho interiéru. V našom domove siahneme po vypínači práve večer, keď je potrebné množstvo modrého svetla obmedzi. Niektoré zdroje svetla však majú skutočne vysokú intenzitu. Modré svetlo tak môže dosahova aj 150-200 lx jednotiek. Keď sme teda celý večer vystavení tomuto svetlu, môžeme ma vplyvom vysokého hladiny hormónu kortizol problémy usnú. Preto je dobré prehliadnu svoje zdroje svetla a pri kúpe nových sa poradi.

Môžu nám teda počítače a mobilné telefóny zneprijemni nᚠspánok?

Určite môžu. Nie vplyvom žiarenia, ale tým, že v dnešnej uspávanej dobe, keď sme nútení by stále aktívni, nevieme už svoju mysež upokoji a uvožni svoje telo. Tým, že aj pred spaním stále zapájame svoje myšlienky prostredníctvom toho, kto nám čo ešte poslal za správu alebo kde sa komu čo stalo, nevieme tzv. uzavrie kapitolu dňa.

Príjemný večer

Skúsme si aspoň na týždeň približne hodinu pred spánkom všetko odloži. Obklopte sa teplým žltým a tlmeným svetlom. Zatiahnite záclony, vypnite televíziu a odložte mobily. Zo začiatku si asi so svojimi myšlienkami a "nudou" nebudeme vedie rady, ale po pár večeroch sa naučíme svoje telo príjemne uvožni a preklznú do spánku.

Zdroj: www.modresvetlo.cz

My Vám zavoláme
Zadajte svoje tel. číslo
Š 2007-2024 I-MATRACE.SK
Naše obchody

Navštívte niektorý z našich obchodov. Predajom nábytku sa zaoberáme už viac ako 20-rokov a za tú dobu sme nazbierali veža skúseností. Akcent Nábytek Slovenský výrobca nábytku. Široký sortiment tovaru. Český výrobca matracov. Kompletný sortiment nájdete na našich webových stránkach. Slovenský Katalóg web stránok Najnakup.sk A ako sa tovar dostane až k Vám domov? Prepravu zaistíme a o priebehu prepravy Vás budeme informova. Matrace pre Vás. To sú i-matrace.sk.

Webdesign: studioQe
0