Cirkadiálny rytmus

Tento termín môže by pre mnohých nový, ale nie pre naše telá.

Každý má svoj cirkadiálny rytmus uložený v mozgu. Bez neho by sme neboli schopní rozlíši čas nočného odpočinku a čas denných aktivít.

V dnešnej, možno trochu chaotické dobe, je často narušený nᚠcirkadiálny rytmus a to vedie k problémom so zaspávaním, Cirkadiálny rytmusnedostatočnému REM spánku a z toho vyplývajúcim zdravotným ažkostiam.

Pojďme si teda vysvetli, čo je cirkadiálny režim.

Všetko vychádza z nášho mozgu, konkrétne časti hypotalamu. Tu sa nachádza malá bunková zväzok, tzv. suprachiasmatické jadro (SCN), ktorý vďaka propojeniu nervového a endokrinného systému funguje ako naše vnútorné hodiny. Tie nám určujú, kedy je čas ís spa a kedy by aktívny.

Na to, aby tieto naše vnútorné hodiny správne fungovali, musíme z vonkajšieho prostredia získa informácie o množstve svetla a tepla. Na vnímanie svetla nám slúži oko, ktoré je schopné nielen rozlišova svetlo a tmavos, ale aj analyzova svetelné spektrum.

Pri prvých ranných lúčoch naše oko analyzuje množstvo a spektrálne zloženie svetla, prenáša tieto informácie do mozgu, ktorý určí aké množstvo hormónu (kortizolu) je potrebné, a uvedie naše telo do aktívneho stavu.

Cirkadiálny rytmusNaopak ku koncu dňa, keď slnečného svetla ubúda, ukončí naše telo produkciu kortizolu a začne produkova hormón melatonín, ktorý začne naše telo upokojuva.

SCN je teda určitým nástrojom tela v podobe „slniečkových hodín“ a cirkadiálny rytmus na tieto hodiny reaguje a riadi naše telo pomocou hormónov.

Každodenné prebúdzanie a večerné usínanie je teda vežkou mierou ovplyvnené svetlom, ktoré naše oko vníma.

Ďalší významný podiel na fungovaní nášho cirkadiánneho rytmu má teplo a tiež strava.

Aby sme sa večer dobre zaspali, musíme už ráno správne nastartova nᚠorganizmus a počas dňa si da záleža na prirodzenom slnečnom žiarení a telesnej aktivite, ktoré musia zodpoveda pravidelnému príjmu živín.
Nepodceňujme teda ranné rituály a denný režim. Nᚠorganizmus sa nám večer odmení uvožnením a pokojným spánkom.

My Vám zavoláme
Zadajte svoje tel. číslo
Š 2007-2024 I-MATRACE.SK
Naše obchody

Navštívte niektorý z našich obchodov. Predajom nábytku sa zaoberáme už viac ako 20-rokov a za tú dobu sme nazbierali veža skúseností. Akcent Nábytek Slovenský výrobca nábytku. Široký sortiment tovaru. Český výrobca matracov. Kompletný sortiment nájdete na našich webových stránkach. Slovenský Katalóg web stránok Najnakup.sk A ako sa tovar dostane až k Vám domov? Prepravu zaistíme a o priebehu prepravy Vás budeme informova. Matrace pre Vás. To sú i-matrace.sk.

Webdesign: studioQe
0