Partnerské matrace 1  1 zdarma od 188Eur. Matrac máme skladom.
ODPORÚČAME
Pevný lamelový rošt Duostar
Pevný lamelový rošt Duostar

Praktický a pohodlný postežový rošt Duostar pre bežné spanie. Pružný rošt vhodný pre lôžka...

od 82 €

Ako spa v tehotenstve?

       Tehotenstvo je pre ženy obdobie, kedy sa pripravujú na to, že sa stanú ,, mamičkami ". Je to obdobie plné rôznych pocitov šastia, ale aj  strachu. Priebeh gravidity sa môže u každej nastávajúcej mamičky líši, ale základné potreby majú spoločné. Je to potreba domova, lásky, zdravého jedla a kvalitného spánku.  Práve kvalitnému spánku sa chceme v tomto článku venova.


Aké sú základné pravidlá pre kvalitný spánok?Tehotenstvo a zdravý spánok

  • Po celú dobu tehotenstva spite aspoň 8 hodín denne.
  • Vytvorte si pravidelný rytmus kedy budete chodi spa a kedy vstáva.
  • Popoludňajší odpočinok je v tehotenstve vhodný, pokiaž nenarušuje rytmus večerného.
  • V druhej polovici tehotenstva nie je počas spánku vhodná poloha na chrbte.
  • Ku koncu tretieho trimestra sa odporúča spanie na žavom boku, ktoré väčšina nastávajúcich mamičiek začne sama prirodzene preferova.


Prečo by sa malo spa na boku?

       Pravou polovicou tela prebieha dolná dutá žila, ktorá vedie krv z dolných končatín a panvy k srdcu. Maternica tehotnej ženy je väčšinou stočená doprava a nalieha na dolnú dutú žilu. Ak žena leží na chrbte alebo ku koncu tehotenstva na pravom boku, potom maternica stlačí dolnú dutú žilu a zníži v nej prietok krvi. Môže dôjs k tzv. hypotenznému syndrómu, kedy žena pociuje nevožnos a môže dôjs až k strate vedomia. Znížené je aj zásobenie plodu krvou. Pokiaž sa jedná o krátkodobé zotrvanie v tejto pozícii, nevedie to k žiadnym komplikáciám. Je nutné sa  vyhnú dlhodobému ležaniu na pravom boku (celý deň).

       S postupujúcim tehotenstvom sa teda menia nároky na  zdravý spánok. Fyziologické zmeny, ktoré ovplyvňujú spánok sú  zväčšovanie bruška, zväčšenie objemu hrudníka a nárast hmotnosti.
 
       Zväčšovanie objemu hrudníka je spojené so zvýšením polohy bránice, ktorú vytláča nahor spolu s orgánmi dutiny brušnej rastúca maternica. Bránica sa v tehotenstve posunie nahor až o 4 cm a hrudník sa rozšíri o 2cm. Je to aj preto, že sa počas tehotenstva zvýši spotreba kyslíka o 20% a od 10-12. týždňa sa zvyšuje dychový objem pžúc o 45 %. Srdcový výdaj sa zvyšuje počas tehotenstva o 40 %. Srdcový výdaj je množstvo krvi , ktorú srdce prečerpá za jednu minútu. K nárastu týchto objemov dochádza preto, lebo kyslíkom a živinami musí by dostatočne zásobený i plod.

      Bruško tehotnej ženy, rovnako ako hmotnos, začína s vyššou intenzitou rás v priebehu druhého trimestra. V prvom trimestri je priemerný prírastok 1 - 2kg, v druhom a treom trimestri žena priberie v priemere 0,3 - 0,5 kg/týždeň. Optimálny váhový prírastok ženy závisí od jej BMI.


       Priemerný váhový prírastok v tehotenstve je asi 10-12 kg, z toho je váha plodu, placenty a plodovej vody 5kg, tukového tkaniva matky 4kg, maternice a prsníkov 1kg, tkanivovej tekutiny 1kg a 1kg materskej krvi.


       Tieto rýchle zmeny spôsobujú pocit nepohodlia v dobe, kedy by nastávajúce mamičky mali Matracový chráničodpočíva. K zlepšeniu komfortu počas denného odpočinku je vhodné podloži si telo vankúšikmi tak, abyste sa cítili  príjemne. V noci „ obloženie“ vankúšikmi nestačí. Pre tehotnú ženu je dôležité, aby si pri spánku našla polohu,  ktorá jej umožní dobre a uvožnene leža a dýcha.
 

       Vďaka rýchlemu prírastku váhy v pomerne krátkej dobe dochádza k vyššej záaži. Rastúce bruško vytvára záaž najmä v krížoch a v bedrovej oblasti. Ak mamička spí na boku, bruško sa tlačí dolu do matraca, ale panva a ramená zostávajú v rovnakej pozícii, prehýba sa, môže dochádza k bolestiam chrbta a zlému spánku, kedy žena v noci hžadá vhodnú polohu, aby pomohla chrbtici.


Pevný latkový rošt zvýši tuhos

       Ak je matrac, ktorý bol pred tehotenstvom úplne pohodlný

Pevný latkový rošt Arnošt

naraz príliš mäkký, dá sa táto situácia rieši výberom roštu, ktorý zvýši tvrdos matraca. Sú to  latkové rošty. V prípade,  že sa žene zdámatrac príliš tvrdý, výmenu roštu neodporúčame, pretože po pôrode sa podmienky na spánok vracajú do  pôvodného stavu. V tomto prípade odporúčame kúpu matracového chrániča, ktorý matrac zmäkčí.

 


Matrace Miriam s dvojitou tuhosou Očakávanie dieaa je tiež obdobím plným zmien  Každá nastávajúca mamička zažíva tzv. obdobie hniezdenia", keď pripravuje celú domácnos na príchod bábätka. Ak  uvažujete o bytových úpravách a spánok je jednou z vecí, ktorá Vás trápi, zamyslite sa nad kúpou nového matraca. Odporúčame si vybra matrac s dvojitou tvrdosou. V čase tehotenstva, kedy je Vaša telesná váha vyššia ako inokedy, môžete využi tvrdšie strany matraca. Po narodení vašeho  dieaa,  môžete matrac  otoči na mäkšiu stranu a pokračova v pohodlnom spánku, ktorý bude narušova len Vaše bábätko :-)


Ak máte k tejto téme čo poveda, budeme radi, keď sa s nami o Vᚠnázor a skúsenosti podelíte.

 

Odporúčame Vám prečíta si tiež článok Zdravé spanie pre bábätko.

 My Vám zavoláme
Zadajte svoje tel. číslo
Š 2007-2021 I-MATRACE.SK
Naše obchody

Navštívte niektorý z našich obchodov. Predajom nábytku sa zaoberáme už viac ako 20-rokov a za tú dobu sme nazbierali veža skúseností. Akcent Nábytek Slovenský výrobce nábytku. Široký sortiment zboží. Český výrobce matrací. Kompletní sortiment naleznete na našich webových stránkách. Slovenský Katalóg web stránok Najnakup.sk A ako sa tovar dostane až k Vám domov? Prepravu zaistíme a o priebehu prepravy Vás informujeme. Matrace pre Vás. To sú i-matrace.sk.

Webdesign: studioQe
0